czwartek, 14 listopada 2013

Kilka prostych sposobów na soczyste mięso


Aby pieczeń nie była sucha, przed pieczeniem należy ją zamarynować, zapeklować lub po prostu namoczyć w solance. Marynata lub sól wnika w strukturę mięsa, dzięki czemu będzie soczyste.

Marynowanie: 
Z wybranych przez siebie przypraw do mięsa przygotowujemy marynatę, nacieramy umyte i osuszone mięso, przekładamy do pojemnika lub foli do pieczenia, zamykamy szczelnie i odstawiamy do lodówki na 12 godzin. 

Polewanie:
Podczas pieczenia pamiętajmy by mięso obracać i polewać powstałym wywarem. W przypadkach, kiedy mięso jest bardzo suche możemy sięgnąć po buliony. Cielęcy jest idealny do wołowiny i kaczki zaś drobiowy do kurczaka i indyka. Warto pamiętać, że bulion powinien być gorące.


Peklowanie:
Przygotowanie solanki jest banalnie proste - jest to 7% roztwór soli kuchennej. Aby przygotować litr solanki (4 szklanki) należy rozpuścić w litrze wody 2 czubate stołowe łyżki soli. To tak przygotowanego płynu mięso wkłada się na kilka, kilkanaście godzin - ważne by było całe przykryte solanką. Mięso w czasie leżakowanie należy kilka razy obrócić, tak by solanka dostała do jego wszelkich zakamarków. Musi być też dokładnie obciążone jakimś ciężkim przedmiotem, by zminimalizować dostęp powietrza do niego. Nadaje się to tego według starszych książek kucharskich moździerz lub odważnik, albo kamień. W naszych czasach możemy te przedmioty zastąpić np. kilkoma słoikami napełnionymi wodą. Przed pieczeniem mięso należy dokładnie osuszyć przez kilka godzin. Mięso moczone w solance piecze się przez pierwsze kilkanaście minut w wysokiej temperaturze, by zewnętrzna skórka się przypiekła (230-240 stopni), następnie zaś w temperaturze 150 - 160 stopni, by upiekł się środek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz